23 Nisan 2011 Cumartesi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun...

"23 Nisan 1920’de açılan T.B.M.M, hem Kurtuluş Savaşı’nın yönetileceği merkez, hem de egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunun göstergesidir.
    Meclisin kurulması ile 600 yıllık Osmanlı saltanatı sona ermiş ve egemenlik; yani yönetme yetkisi, padişah yerine millete geçmiştir.
      Mustafa Kemal Başkanlığında, olağanüstü yetkilerle donatılmış Meclisin yönetiminde, ulusal kurtuluş savaşımız kazanılmış ve Cumhuriyetin ilanı gerçekleştirilmiştir.
     23 Nisan 1.yılından başlayarak coşkuyla anılmakta olup, 1929 yılında 23 Nisan’ı içine alan bir hafta Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 23 Nisan 1935’te Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kabul edilmiştir.
    Böylece Genç Türkiye Cumhuriyetimiz, dünyada ilk çocuk bayramı olan ülke onurunu yaşamaktadır. Atatürk çocuklara çok önem vermiş, onları geleceğin büyükleri olarak görmüştür.
     23 Nisan tarihi yeni Türk Devleti’nin temellerinin atıldığı, emperyalist devletlere karşı milli mücadelenin verildiği ve modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun açıldığı bir gündür.
     Günümüzde içinde bulunan duruma baktığımız zaman, Cumhuriyetin değerini, laik, çağdaş Cumhuriyetin önemini daha iyi anlıyoruz.
     Geçirdiğimiz 91 yılı çok iyi değerlendirip, Cumhuriyetin kazanımlarını gözümüz gibi korumalıyız. 
     Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türk Milletine kutlu olsun." (kaynak )


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder